Kuopion Joulutori

Hae omaa joulumökkiä tai lasikonttimyymälää

Hae omaa joulumökkiä tai lasikonttimyymälää

Kuopion Joulutorin myyjähaku vuoden 2026 on nyt auki! Myyntipaikat rakentuvat pääosin joulumökeistä sekä lasikonttimyymälöistä, jotka ovat vuokrattavissa koko tapahtuman ajalle 11.-23.12.2026, yhteensä 13 vrk. Myyntipaikkaa voi hakea myös pop-up joulumökistä lyhyemmälle myyntijaksolle (6-7 vrk).

Joulumökin, lasikonttimyymälän ja pop-up joulumökin hintaan kuuluu myyntikaluston vuokra, nimikyltti/tarra, lämmityslaite sekä perusvalaistus.

Hinnasto (+ alv. 25,5%)

Myyntikalusto                              Hinta (alv.0)                      

Ennakkovaraajan etuhinta,
voimassa 3.5.2026 saakka
Kokonainen lasikonttimyymälä 2.300€
Puolikas lasikonttimyymälä 1.200€
Myyntimökki 1.100€
Pop-up mökki 11.-17. tai 18.-23.12. 700€


Normaalihinnat,
voimassa 4.5.2026 alkaen
Kokonainen lasikonttimyymälä         2.500€
Puolikas lasikonttimyymälä               1.400€
Joulumökki          1.300€
Pop-up-mökki 11.-17. tai 18.-23.12. 700€


Kaikkiin hintoihin lisätään voimassa oleva arvonlisävero.

Joulumökki

Koko n. 2m x 2,5m

Suojaisat joulumökit soveltuvat monenlaiseen myyntitoimintaan, ja perinteisen ulkonäkönsä vuoksi ne on helppo somistaa joulutapahtumaan soveltuvaksi. Mökin varusteluun kuuluu tiski, takaseinän hyllytila, infrapunalämmitin ja patteri sekä perusvalo. Tapahtumanjärjestäjä somistaa mökin ulkopuolelta valoköynnöksellä ja varustaa mökin myyjäkyltillä. Muuten mökki on kalustettava ja somistettava sisäpuolelta myyjän toimesta. Mökin sisä- ja ulkoseinille saa kiinnittää lisähyllyjä tai telineitä. Mökin etuovia on myös mahdollista hyödyntää tuotteiden esillepanossa. Kauppias tuo joulumökkiin myyntiin tarvitsemansa telineet (korutelineet, pöytätasot, rekit tms.) ja jouluiset somisteet (mm. myyntitason pöytäliina, sisäkoristeet ja somisteet).



Lasikonttimyymälä

Koko 6m x 3m / puolikas 3m x 3m

Lasikonttimyymälän varusteluun kuuluu ilmalämpöpumppu. patterilämmitys ja kattovalo. Tapahtumanjärjestäjä varustaa lasikontin myyjän nimitarralla. Muuten kontti on kalustettava ja somistettava sisäpuolelta myyjän toimesta. Myyjä tuo mukanaan myyntiin tarvitsemansa hyllyt, pöydät ja telineet (korutelineet, tasot, rekit tms.), jouluiset myymäläsomisteet ja valot, sekä oman tarpeen mukaan lisä- tai somistevalaisimet.

Alueelta on haettavissa puolikkaita ja kokonaisia lasikonttimyymälöitä. Lasikonttia on myös mahdollista hakea usean eri toimijan yhteismyymäläksi. Lisätietoja myyntipaikan hakuun saa tapahtumanjärjestäjältä.

Hae myyjäksi joulutorille


Hae myyjäksi joulutorille täyttämällä hakulomake alla olevasta linkistä. Tutustuthan etukäteen tapahtuman osallistumisehtoihin, jotka voit ladata alta.

HAE OMAA JOULUMÖKKIÄ TAI LASIKONTTIMYYMÄLÄÄ TÄSTÄ